Hus och hem

a\WEAR   a\WEAR är den lilla butiken med något för alla. Vi har damkläder
Jenny Bergström   från storlek 34 upp till storlek 56. Här finns både vardags- och
Furuhällsv. 8, Kungsängen   festfina kläder, smycken och accessoarer. Varmt välkommen!
08-581 65 336  
jenny@awear.se  
www.awear.se  
   
Bro Glasbruk   Det unika glasbruket som tillverkar glasföremål av återvunnet glas
Christina Lundkvist   (returglas) och använder biogas som bränsle till ugnen.
Sätra gård, 197 93 Bro  
08-58240404  
www.broglasbruk.se  
 
Bubble-Gum AB   Bubble-Gum är en reklam & produktionsbyrå, som hjälper er med  
Jenny Herin   kommunikation via radio, film el tryck. Åter-bruket, som ingår i
Tibblegårdsv. 6    Bubble-Gum,  är en secondhandbutik för barnsaker som ligger
196 34 Kungsängen    i Ladan på Öråkers gård i Kungsängen. 
 jenny@bubble-gum.se   
 
Flitiga Lisa Inredning    Inredning och event (Devine Events).
Lisa Edwards  
Domkraftsvägen 1  
197 40  Bro  
08-6621194, 073-9604280  
flitiga.lisa@telia.com  
 
Floristhörnan     Blomsteraffär med det extra, trädgårdsdesign,   
Maria Brofalk     begravningsentreprenör. 
Bro Centrum  
08-582 405 55  
maria.brofalk@telia.com  
   
Intelligent Sound IS AB     Tillverkning och försäljning av högkvalitativa högtalare samt
Rigmor Hölaas     kringutrustning.
Skolvägen 35  
196 35 Kungsängen  
08-584 500 05  
08-584 500 09  
www.intelligentsound.se  
 
Kaffemaskiner  
Raili Ståhl  
railis@bredband.net  
 
LADAN     Populärt utflyktsmål med café, inredningsbutik, secondhandbutik
Carola Dyrssen     för barn, secondhand för vuxna, utvalda småskaligt framställda 
196 93 Kungsängen     matprodukter, kreativa aktiviteter för barn under lov, marknader, 
0731-83 66 44     auktioner mm.Öppet lör-sön 11-16.
www.ladanoraker.se  
carola@ladanoraker.se  
   
Vatten och Trädgård  
Christina Brofalk  
christina.brofalk@telia.com  
   
Vinrutan Trädgård    Butik med noga utvalt sortiment av vackra trädgårdssting 
Katarina Andersson    och växter. Öppet helger kl 11-16  i LADAN på Öråkers gård.
Ladan Öråker   
Stallvägen 6  
196 91 Kungsängen  
katarina@vinrutan.se